piatok 15. apríla 2011

Vyberáme farby do spálne

Spálňa je miestnosť, v ktorej máme behom pár hodín nabrať silu do nového dňa. Preto by rozhodne mala byť plná pozitívnych farieb. Na druhej strane príliš výrazné farby vás môžu "nakopnúť" tak, že sa vo vašej spálni dá všetko, len nie spať. Ako teda na to? Poradíme vám, aké farby zvoliť na steny a aké napríklad pre obliečky.
 
Aby sa vám dobre spalo, musíte svoj organizmus naladiť ku kľudu. Voľte preto pre spálňu pokojné relaxačné farby, ako je modrá, zelená alebo aj fialová. Modrá sa navyše dobre hodí do letných mesiacov - pôsobí chladne a opticky zníži teplotu miestnosti. Naopak nevhodná je sýto žltá, oranžová a červená. Hoci sa jedná o teplé farby, ktoré by vás v zime mohli hriať, sú to tiež farby, ktoré vás povzbudzujú k nejakej akcii, k tvorivosti, a na spánok nemusia mať príliš pozitívny vplyv. Nemusíte sa ich ale úplne vzdávať. Voľte pastelové odtiene, alebo nimi spálňu oživte v menšom množstve, napríklad vďaka obliečkam.
Aby ste nemuseli maľovať 2x do roka - so zmenou ročného obdobia, môžete mať buď každú polovicu izby inú, alebo steny vymaľovať v neutrálnych farbách, ako je šedá, biela alebo béžová a farebnosť dodať dekoráciami, textilnými doplnkami a obliečkami. Spálni dodáte šmrnc napríklad kombinovaním kontrastov. Skúste napríklad sýto žltú plachtu a zelené obliečky Štvorlístok. Nebojte sa ani čiernej. Ak sa vyžívate v tmavších kávových farbách, mohla by sa vám páčiť kombinácia obliečky Café Olé od značky Matějovský a čiernej plachty. Alebo buďte odvážnejší. Navlečte matrac jasne zelenou plachtou a posteľnú súpravu ružovo-fialovým obliečkami Kvety.
S farbami sa môžete vyhrať podľa ľubovôle. Dôležité je len to, či sa farebná kombinácia páči vám. Do spálne si veľa cudzích ľudí nepozývate, takže sa nemôže stať, že by vás niekto za chrbtom ohováral, že ste skombinovali pruhované závesy a bodkované návliečky.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára