Či už si kúpite nové oblečenie alebo posteľnú bielizeň, prvé pranie je vždy skúška ohňom. Aby sa bielizeň už pri prvom praní nepoškodila, je dôležité ju prať šetrne. Teda dodržiavať pokyny dané výrobcom, ktoré sú definované symbolmi na danom výrobku. U obliečky potom na správnom praní a sušení závisí farebná a tvarová stálosť. Správnou starostlivosťou udržíte krásne sýte farby a zamedzíte napr vyťahaným rohom obliečky.
Najdôležitejšie je nastaviť správnu teplotu prania a použiť vhodný prací prášok. V dnešnej dobe platí, že čím nižšia je teplota vody, tým menej elektrickej energie vaša práčka spotrebuje a zároveň tým obliečky šetríte, a to ako farebné, tak biele. Ak chcete zabezpečiť, aby vaše obliečky mali stále živé farby, rozhodne ich vždy perte v prášku na farebné prádlo. Nepodceňujte tiež úlohu aviváže. Tá sa do praní nepridáva len preto, aby obliečky pekne voňali, ale predovšetkým aby zostali mäkké a jemné na dotyk. Ak si kúpite drahé, kvalitné obliečky a vyperiete ich nešetrne v najlacnejších pracích prostriedkoch, potom vás nákup veľmi sklame, pretože obliečky vypraté v takých podmienkach nedokážu splniť sľubované nároky na komfort pri spaní.
Akonáhle máte obliečky vyprané, je na rade sušenie. Obliečky nikdy nevešajte za rohy na štipce, pokiaľ nechcete docieliť vyťahaných rohov. Obliečky preveste cez šnúru na bielizeň alebo ideálne cez viac a to hlavne u obliečok, ktoré nemienite žehliť, teda v prípade krepových obliečok, alebo obliečok z nežehlivého saténu. Zabránite tým efektu "zlomenej" obliečky - ak váhu obliečky pri sušení efektívne rozložíte, nebudú na nej vznikať puky v miestach, kde bola prehnutá.
Bavlnené obliečky je ale určite dobré aj vyžehliť a tu upozorňujeme: nežehlite obliečky úplne suché. Začnite žehliť ešte keď sú mierne vlhké, alebo ich pred žehlením pokropte.
Zrážanlivosť
Všetky bavlnené výrobky, vrátane obliečok a prikrývok, sa vám pri praní zrazia. Neplašte sa. Ak ste dodržali pokyny na pranie dané výrobcom, mala by sa zrážanlivosť pohybovať okolo 4%. Táto miera je daná výrobou a tiež hustotou tkaniny a výrobca s ňou počíta. Preto sú novo zakúpené obliečky o trochu väčšie, než jerozmer udávaný na etikete.
Pracie symboly
Kameň úrazu zvyčajne býva porozumieť samotným pracím symbolom. Pre šetrné pranie každého výrobku odporúčame vytlačiť si nasledovnú tabuľku a mať ju ako nápovedu vždy k dispozícii v blízkosti práčky.
Ako na škvrny
Najčastejšími škvrnami na obliečkach býva krv, popr. nejaké zvyšky jedla, keď si urobíte raňajky do postele.
Ako na škvrny od krvi
Pre odstránenie krvavých škvŕn perte obliečky v studenej vode - v práčke to znamená maximálne na 40 ° C. V teplej vode sa krv zráža, a "zažere" sa hlbšie do vlákien. Samozrejme, čím čerstvejšie škvrna je, tým lepšie ide odstrániť. Ak je krv už zaschnutá, nalejte do misky trochu plnotučného mlieka a časť obliečky so škvrnou v nej pár hodín luhujte. Potom vyperte štandardným spôsobom v studenej vode.
Ako na škvrny od jedla
Väčšinu škvŕn od jedla a nápojov, napríklad od čokolády, červeného vína, čaju alebo kávy, je dobrý glycerínový roztok. Škvrnu v ňom lúhujte až 30 minút a potom preperte v teplej vode. Účinné je tiež žlčové mydlo, ktoré dostanete v lekárňach alebo v drogérii.