utorok 3. mája 2011
Ako prať posteľnú bielizeň a ako na škvrny
Najdôležitejšie je nastaviť správnu teplotu prania a použiť vhodný prací prášok. V dnešnej dobe platí, že čím nižšia je teplota vody, tým menej elektrickej energie vaša práčka spotrebuje a zároveň tým obliečky šetríte, a to ako farebné, tak biele. Ak chcete zabezpečiť, aby vaše obliečky mali stále živé farby, rozhodne ich vždy perte v prášku na farebné prádlo. Nepodceňujte tiež úlohu aviváže. Tá sa do praní nepridáva len preto, aby obliečky pekne voňali, ale predovšetkým aby zostali mäkké a jemné na dotyk. Ak si kúpite drahé, kvalitné obliečky a vyperiete ich nešetrne v najlacnejších pracích prostriedkoch, potom vás nákup veľmi sklame, pretože obliečky vypraté v takých podmienkach nedokážu splniť sľubované nároky na komfort pri spaní.
Akonáhle máte obliečky vyprané, je na rade sušenie. Obliečky nikdy nevešajte za rohy na štipce, pokiaľ nechcete docieliť vyťahaných rohov. Obliečky preveste cez šnúru na bielizeň alebo ideálne cez viac a to hlavne u obliečok, ktoré nemienite žehliť, teda v prípade krepových obliečok, alebo obliečok z nežehlivého saténu. Zabránite tým efektu "zlomenej" obliečky - ak váhu obliečky pri sušení efektívne rozložíte, nebudú na nej vznikať puky v miestach, kde bola prehnutá.
Bavlnené obliečky je ale určite dobré aj vyžehliť a tu upozorňujeme: nežehlite obliečky úplne suché. Začnite žehliť ešte keď sú mierne vlhké, alebo ich pred žehlením pokropte.
Zrážanlivosť
Všetky bavlnené výrobky, vrátane obliečok a prikrývok, sa vám pri praní zrazia. Neplašte sa. Ak ste dodržali pokyny na pranie dané výrobcom, mala by sa zrážanlivosť pohybovať okolo 4%. Táto miera je daná výrobou a tiež hustotou tkaniny a výrobca s ňou počíta. Preto sú novo zakúpené obliečky o trochu väčšie, než jerozmer udávaný na etikete.
Pracie symboly
Kameň úrazu zvyčajne býva porozumieť samotným pracím symbolom. Pre šetrné pranie každého výrobku odporúčame vytlačiť si nasledovnú tabuľku a mať ju ako nápovedu vždy k dispozícii v blízkosti práčky.
Ako na škvrny
Najčastejšími škvrnami na obliečkach býva krv, popr. nejaké zvyšky jedla, keď si urobíte raňajky do postele.
Ako na škvrny od krvi
Pre odstránenie krvavých škvŕn perte obliečky v studenej vode - v práčke to znamená maximálne na 40 ° C. V teplej vode sa krv zráža, a "zažere" sa hlbšie do vlákien. Samozrejme, čím čerstvejšie škvrna je, tým lepšie ide odstrániť. Ak je krv už zaschnutá, nalejte do misky trochu plnotučného mlieka a časť obliečky so škvrnou v nej pár hodín luhujte. Potom vyperte štandardným spôsobom v studenej vode.
Ako na škvrny od jedla
Väčšinu škvŕn od jedla a nápojov, napríklad od čokolády, červeného vína, čaju alebo kávy, je dobrý glycerínový roztok. Škvrnu v ňom lúhujte až 30 minút a potom preperte v teplej vode. Účinné je tiež žlčové mydlo, ktoré dostanete v lekárňach alebo v drogérii.
piatok 15. apríla 2011
Vyberáme farby do spálne
Aby sa vám dobre spalo, musíte svoj organizmus naladiť ku kľudu. Voľte preto pre spálňu pokojné relaxačné farby, ako je modrá, zelená alebo aj fialová. Modrá sa navyše dobre hodí do letných mesiacov - pôsobí chladne a opticky zníži teplotu miestnosti. Naopak nevhodná je sýto žltá, oranžová a červená. Hoci sa jedná o teplé farby, ktoré by vás v zime mohli hriať, sú to tiež farby, ktoré vás povzbudzujú k nejakej akcii, k tvorivosti, a na spánok nemusia mať príliš pozitívny vplyv. Nemusíte sa ich ale úplne vzdávať. Voľte pastelové odtiene, alebo nimi spálňu oživte v menšom množstve, napríklad vďaka obliečkam.
Aby ste nemuseli maľovať 2x do roka - so zmenou ročného obdobia, môžete mať buď každú polovicu izby inú, alebo steny vymaľovať v neutrálnych farbách, ako je šedá, biela alebo béžová a farebnosť dodať dekoráciami, textilnými doplnkami a obliečkami. Spálni dodáte šmrnc napríklad kombinovaním kontrastov. Skúste napríklad sýto žltú plachtu a zelené obliečky Štvorlístok. Nebojte sa ani čiernej. Ak sa vyžívate v tmavších kávových farbách, mohla by sa vám páčiť kombinácia obliečky Café Olé od značky Matějovský a čiernej plachty. Alebo buďte odvážnejší. Navlečte matrac jasne zelenou plachtou a posteľnú súpravu ružovo-fialovým obliečkami Kvety.
S farbami sa môžete vyhrať podľa ľubovôle. Dôležité je len to, či sa farebná kombinácia páči vám. Do spálne si veľa cudzích ľudí nepozývate, takže sa nemôže stať, že by vás niekto za chrbtom ohováral, že ste skombinovali pruhované závesy a bodkované návliečky.
pondelok 28. marca 2011
Bavlnený satén
Podľa niektorých nevýhodou bavlneného saténu je, že sa svojou úpravou a procesom tkania stáva tenší a menej trvácnejší ako klasická bavlna. Napriek tomu, že spanie v obliečkach z bavlneného saténu navodzuje veľmi príjemný pocit, táto tkanina má niekoľko nedostatkov. Je menej odolná ako čistá bavlna alebo krep, pretože väzba je voľnejšia a vlákna sú jemnejšie a tenšie.
Nič však nepresvedčí viac ako samotná skúsenosť...do toho a uvidíte, že neoľutujete!
utorok 22. marca 2011
Správny výber vankúša
U vankúša je najdôležitejšia mäkkosť a pružnosť, stálosť objemu a jemnosť povrchovej tkaniny. Dôležitú rolu v jeho úžitkových vlastnostiach hrá tiež jeho konštrukcia. Tá je vyvinutá s ohľadom na požiadavky rôznych typov užívateľov. Vankúš by mal byť preto zložený z dvoch častí - z obalu a náplne, ktoré sú vybavené zipsom.
Snímateľný obal zvyšuje mnohonásobne životnosť vankúša, pretože obal je možné prať samostatne. Ďalšou výhodou je možná regulácia množstva náplne, čím sa dá dosiahnuť optimálny objem vankúše.
Vankúš má byť mäkký, pružný, nadýchaný, príjemný na dotyk a nezležateľný. Každý by si mal vybrať pre seba ten najvhodnejší typ. K tomu sa odporúča nasledujúci jednoduchý návod: náplň a objem vankúša vyberieme podľa toho, v akej polohe najradšej spíme:
- najmenšiu hmotnosť a tým aj objem vankúša
* (cca 1000 g) je vhodná na spanie na bruchu
- stredná hmotnosť (cca 1100 g) je vhodná pre spanie
* na boku
- najvyššia hmotnosť (cca 1200 g) odporúčame pre
* spanie na chrbte
- pre pohodlné spanie je dôležité aj správne uloženie hlavy. To spočíva v polohe, keď sa vankúš uloží spodnou stranou na rameno, objíme sa zospodu tou rukou, na ktorej stranu sa obraciame, vankúš sa ľahko pritiahne k ramenu a hlava sa naň uloží (vankúš by sa nemal dostať pod chrbát).
* nesprávne spanie
Aký má byť vhodný paplón či perina ?
Ideálny paplón je taký, pod ktorým sa dobre spí. Preto sú periny Every rozdelené do 5-tich základných skupín:
Letné paplóny - pre teplé obdobie
Sú zhotovené z materiálov, ktoré rýchlo odvádzajú pot od tela a v lôžku vytvárajú suchú mikroklímu. Ich prednosťou je ďalej ľahkosť, vzdušnosť a jednoduchá údržba - dajú sa prať pri teplote vody do 60 ° C.
Univerzálne paplóny so strednou hrejivosťou
Sú určené pre užívateľov, ktorí netrpia zvýšenou potivosťou a nie sú zimomraví. Tu sa používajú hlavne bavlnené materiály, charakteristické príjemným pocitovým efektom.
Vysoko hrejivé prikrývky - určené pre zimomravých
Vyznačujú sa výplňou z vysoko hrejivých syntetických vlákien (s nadmernou nadýchanosťou) alebo dvojvrstvovým syntetickým rúnom so zvýšeným objemom a povrchovou tkaninou z najľahších bavlnených saténov, aby nedochádzalo k potlačeniu nadýchanosti a hrejivosti výplne.
Vyvarovacie paplóny
Sú stredne hrejivé so zvýšeným hygienickým štandardom (pranie do 95 ° C). Sú určené predovšetkým pre alergikov . Ich konfekčné spracovanie zabezpečuje zvýšenú pevnosť a odolnosť proti mechanickému a vysokému tepelnému namáhaniu.